Betyg & Kommentarer
Produktinformation
-
Snabbfakta
-
Användning
En concealer används för att täcka upp ojämnheter och mörka fläckar i ansiktet, såsom mörka ringar under ögonen, rodnad, akne, pigmentfläckar och liknande. För att använda en concealer på rätt sätt, följ dessa steg:
Välj en concealer som matchar din hudton eller är en nyans ljusare. Du kan också välja en concealer med färgkorrigerande egenskaper, beroende på vad du vill täcka upp.
Applicera din concealer efter din foundation och innan puder, om du använder det. Du kan applicera concealer med en pensel, en makeup-svamp eller med fingertopparna.
Börja med att applicera en liten mängd concealer på området som behöver täckning, och tona ut det försiktigt med en pensel eller fingertopparna. Använd inte för mycket concealer, eftersom det kan se kakigt ut.
Om du behöver täcka större områden, använd en större borste eller svamp för att applicera och blanda ut concealer.
För att täcka mörka ringar under ögonen, applicera concealer i en trekantform under ögat, med spetsen riktad mot kinderna. Detta hjälper till att lyfta och ljusa upp ögonområdet.
När du har applicerat concealer, tona ut det ordentligt så att det smälter in i huden och ser naturligt ut.
Om du vill att din concealer ska hålla längre, kan du sätta den med lite puder. Använd en liten borste för att applicera puder på området där du har applicerat concealer.
Genom att följa dessa steg kan du använda concealer för att skapa en jämn och naturlig hudton. -
Beskrivning
Isadora Cover Up Long-Wear Cushion Concealer är en flytande concealer som ger långvarig och full täckning med ett matt resultat. Hjälper till att enkelt dölja ojämn pigmentering, imperfektioner och mörka ringar i ansiktet. Concealern har en mjuk svamp-applikator som är smidig även när du är på språng utan kladd eller ojämnheter. Den perfekta ”on-the-go” concealer du kan ha med dig överallt.
Specifikation
· Hög täckning
· Återfuktande
· Passar alla hudtyper
· Perfekt att ha med i handväskan för en snabb touch-up under dagen
Lägsta pris under de senaste 30 dagarna innan prissänkning: 138 kr
Kategorier
Art nr:
EAN-kod:
Produktbenämning
-
Ingredienser
-
Relaterade sidor
-
Om tillverkaren
De första produkterna från IsaDora kom ut på svensk marknad år 1983 och var bland annat mascara, olika ögonskuggor, läppstift och rouge. De absolut viktigaste produkter en kvinna ville ha. Ingredienserna i IsaDoras produkter är av bra kvalité vilket gör att inga parfymer eller liknande behövs, så att allt ska vara så snällt och bra för huden som möjligt, allt för att inga allergier ska kunna utvecklas. Något Isadora är väldigt noga och stolta över är att varken ingredienserna eller produkterna har testats på djur. Vi på Harmoniq.se erbjuder ett brett utbud av Isadora otroliga makeup-produkter till bra priser.