Skapa ny lista
Lägg till i inköpslista
  • Mina favoriter
  • {{ list.name }}

Benjamin Barber
Black Oak Atomizer For Gloves

204 kr
{{ price }}
Varan finns i lager

Produktinformation

  • Snabbfakta

  • Användning

  • Beskrivning

    Få doftande handskar med Glove Fragrance
    Nu kan du lukta på dina handskar med den härliga doften av Black Oak från Benjamin Barber. En maskulin doftblandning av tobak, ek och läder. Doften kommer i en snygg reseförstörare i en mattsvart finish med Benjamin Barbers logotyp i guldtryck.
    Traditionen med parfymerade handskar går tillbaka till 1400-talet. Den uppfanns av en italiensk markis Frangipani och var torr, i form av små doftpåsar. Drottning av Frankrike Catherine de' Medici fick sitt första par parfymerade handskar 1573 från Italien, och kung George III av England lät tillverka en speciell handskdoft 1781 för att dölja lukten av moderna garvningsmetoder.

    Art nr:
    • BenjaminBarber5344
    EAN-kod:
    • 7350050629656
    Produktbenämning
    • Black Oak Atomizer For Gloves
  • Ingredienser

  • Relaterade sidor

  • Auktoriserad återförsäljare

    Benjamin Barber är det originella varumärket som erbjuder unika produkter för skägg- och mustaschvård som ger ditt skägg den perfekta touchen av perfektion. Företagets affärsidé är enkel: att skapa de bästa möjliga produkterna för män och deras ansiktshår. Genom att kombinera gammaldags design med toppkvalitet erbjuder Benjamin Barbers produkter inte bara en snygg och intressant design utan också ett professionellt resultat för ditt skägg. Sortimentet inkluderar allt från skäggoljor, beard fillers och skäggvax till skäggborstar, rakhyvlar och rakset för det ultimata resultatet.

    Ge ditt skägg den vård det förtjänar genom att köpa Benjamin Barber-produkter här hos oss på HARMONIQ.se.

Relaterade produkter